الزامات پیوستن به اقتصاد جهانی از نگاه رهبر انقلاب

 downloadآن روز که ما بتوانیم با بنیه ی کافی وارد این میدان شویم، اگر نشویم به خودمان ظلم کرده ایم؛ اما اوّل باید بنیه اش را ایجاد کنیم. این را توجّه نمی کنند که اگر با نداشتن آمادگیهای لازم وارد این میدان شویم، چه ضررهایی خواهیم برد. بسم الله الرحمن الرحیم

ضرورت افزایش سهم جهان اسلام در تجارت جهانی 

امروز جهان اسلام بااینکه در تجارت  جهانی  سهمی بسی کمتر از ۲۰ که نسبت تریبی اعضای آن به کلّ سکنه ی جهان است دارد، اما از همین مقدار هم آنچه مخصوص تجارت درونی میان کشورهای اسلامی است، درصدی بسیار پایین است. این سازمان می تواند نسبت به این مسأله ی مؤثّرِ اقتصادی که در سیاست این مجموعه نیز مؤثّر خواهد بود، نقش فعّال ایجاد کند.

بیانات در مراسم گشایش هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی  ۱۸/ ۰۹/ ۱۳۷۶

مسئله ایجاد کردن با حضور مؤثّر سرمایه های آمریکایی و شبه آمریکایی

از خیلی از قضایای گذشته- چه در طول تاریخ و چه در عرض زمان- می توان قضایای آینده را حدس زد. در دنیا یک حادثه پیش می آید، مثلًا الآن در ونزوئلا اشکال عمده ی این آقا که در آنجاست، این است که تسلیم آمریکاییها نیست. او رفیق و مرید «فیدل کاسترو» است. به آن معنا چپ هم نیست؛ مانند دیگر بخشهای دنیا حکومت می کند و فقط تسلیم آمریکاییها نیست. برایش چقدر مشکل درست کردند. مشکل را از چه راه درست کردند؟ از راه حضور مؤثّر سرمایه های آمریکایی و شبه آمریکایی در کشور ونزوئلا. یعنی حضور مؤثّر سرمایه ها در جاهای مؤثّر ضربه زد و این خیلی درس آموز است. آقای «ماهاتیر محمّد» بعد از آن واقعه ی اقتصادی شرق آسیای چند سال پیش، اینجا آمده بود و به بنده گفت: «ما در یک شب به مردمی گدا تبدیل شدیم!» البته کمی مبالغه می کرد؛ اما واقعیّت قضیه این بود. علّت این بود که دست بیگانه بر پول و بر مراکز اصلی پول آن ها مسلّط بود. بیگانگان یک وقت مصلحت دانستند و در ظرف چند ساعت کلّ موازنه و تعادل پولی آن کشور و اندونزی و کشورهای دیگر را به هم زدند. در واقع به یک معنا بخشی از آن منطقه را نابود کردند. خوب؛ این در زمان خود ما برای ما عبرت آموز و درس آموز است.

 ضرورت عدم ورود به سازمان تجارت جهانی بدون داشتن بنیه لازم

الآن هرچه حرف زده می شود در باره ی جهانی سازی است. امروز همه ی دستگاه های مختلف، مروّج جهانی سازی شده اند! جهانی سازی یک فرشته ی نجات شده که اگر ما به تجارت  جهانی  نپیوندیم، پدرمان درآمده است! خوب؛ آن طرف قضیه را ملاحظه نمی کنند که این تجارت  جهانی  و این جهانی سازی در تجارت  و در بخشهای دیگر اصلًا کار کیست، چه کسی دنبال این قضیه است، شرایط ما در قبال آن چیست و ما با نداشتن تجهیزات و ابزار و امکانات و وسایل امنیتی لازم چگونه می توانیم وارد این میدان عظیم درگیری شویم!؟ بنده در اساس با تجارت  جهانی  مخالف نیستم. از چندی پیش از این- از زمان ریاست جمهوری قبلی تا امروز- که دنبال این قضیه هستند، بارها با من صحبت کرده اند. بنده هم گفته ام آن روز که ما بتوانیم با بنیه ی کافی وارد این میدان شویم، اگر نشویم به خودمان ظلم کرده ایم؛ اما اوّل باید بنیه اش را ایجاد کنیم. این را توجّه نمی کنند که اگر با نداشتن آمادگیهای لازم وارد این میدان شویم، چه ضررهایی خواهیم برد. ما بایستی این را برای مردم روشن کنیم. منظورم فقط مسأله ی جهانی سازی نیست؛ در عرایضی که عرض می کنم این یک موضوع درجه ی دو و سه است. می خواهم بگویم از تجربه های جهانی  و از حوادثی که در گذشته در جهان اتّفاق افتاده یا در زمان ما در عرض تاریخ اتّفاق می افتد، باید برای حدس زدن حوادث آینده و در شرفِ تکوین استفاده کنیم.

بیانات در دیدار مدیران صدا و سیما۱۵/ ۱۱/ ۱۳۸۱

ضرورت رعایت هضم نشدن در اقتصاد جهانی در برنامه

عضویت در تحارت جهانی بدون زیرساخت ها در معنای هضم شدن بدون امکان رقابت

در برنامه، هضم نشدن در اقتصاد جهانی  رعایت شود؛ این را توجّه داشته باشید. من یکی دو بار دیگر هم تکرار کردم: پیوستن به سازمان تجارت  جهانی  از نظر من کاری است مثبت؛ اما هنگامی که ما زیرساخت های لازم را برای این کار داشته باشیم، که الآن این را نداریم. الآن برداشتن تعرفه ها و رفتن داخل سازمان تجارت  جهانی ، یعنی هضم شدن در یک اقتصاد برتر، بدون امکان رقابت؛ یعنی کَم شدن و غرق شدن؛ یعنی همین تولید داخلی را هم که تا امروز با زحمت و خون دل فراهم شده، از دست دادن و نابود کردن. بله؛ سازمان تجارت  جهانی میدان گسترده ای برای فعّالیت است؛ اما باید قدرت شنا داشته باشیم. آن روز من گفتم این کار مثل این است که ما یک تیم فوتبال را به مسابقات جام جهانی بفرستیم؛ درحالی که اعضای آن هیچ تمرینی نکرده باشند. نتیجه ی این کار این است که ما بیست تا گل می خوریم و برمی گردیم! ما باید آمادگی را فراهم کنیم و عجّله هم نداشته باشیم. پنج سال دیگر شد، ده سال دیگر شد، دیر نمی شود. اوّل باید زیرساخت های اقتصادی مستحکم شود و ما خاطر جمع شویم، بعد با خیال راحت و با میل وارد صحنه شویم. الآن توصیه ی هضم شدن در اقتصاد جهانی، برای اقتصاد ملی و مستقل ما سمّ مهلکی خواهد بود.

بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران ۱۵/ ۰۵/ ۱۳۸۲

ضرورت رشد تجارت بین جهان اسلام

امروز سهم دنیای اسلام از مجموع تجارت  جهانی ، بسیار ناچیز است؛ کمتر از ده درصد. متأسفانه سهم تجارت کشورهای اسلامی با یکدیگر نیز سهم کمی است؛ یعنی کشورهای اسلامی به جای اینکه امکاناتشان را باهم مبادله کنند؛ از ظرفیتهای هم استفاده کنند؛ به یکدیگر برای رشد تجارت و توسعه ی اقتصادی و سرمایه گذاری کمک کنند، بیشتر رو به سمت کشورهای غیر اسلامی و رو به سمت غرب دارند؛ این ضعف ماست.

ما باید به تحرک اقتصادی در درون دنیای اسلام بیشتر اهمیت دهیم و این مرکز مهم مالی، که شما عضو آن هستید، می تواند در این مورد نقشهای بسیار خوبی را ایفا کند. موانع تجارت میان کشورهای اسلامی باید برطرف شود؛ این تصمیمی است که دولتها باید بگیرند. فکر بازار مشترک اسلامی یک فکر کاملًا عملی است؛ الآن سالهاست که این فکر مطرح است. البته ایجاد بازار مشترک میان دولتهای اسلامی مقدماتی دارد؛ دشوار است، لکن ممکن؛ ما می توانیم مقدمات آن را در طول چند سال فراهم کنیم. چه بجاست که هیئت مدیره ی این مجموعه موظف شود تا برای رسیدن به این هدف، مقدمات کار را جستجو کند و کارهایی را که باید از سوی دولتها و کشورهای اسلامی انجام بگیرد، مشخص کند و دولتهای عضو این مجموعه موظف شوند که مقدمات کار را بتدریج فراهم کنند. این ها کارهای بزرگی است؛ کارهای بزرگ را با همتهای بلند می توان انجام داد.

بیانات در دیدار با اقتصاددانان شرکت کننده در اجلاس بانک توسعه ی اسلامی ۲۵/ ۰۶/ ۱۳۸۳

تجارت جهانی در خدمت زرسالاران اقتدار طلب

اگر بخواهیم در یک عبارت برای این ها اسم معین کنیم، باید بگوییم «زرسالارانِ اقتدارطلب». هدفشان هم سیطره بر منابع حیاتی و مالی همه ی دنیاست. البته این سیطره، یک الزامات سیاسی دارد که همان نظم نوین جهانی  است؛ یک الزامات علمی و اداری دارد که بتدریج خود را به آن نزدیک می کنند. مسأله ی جهانی سازی که امروز در تجارت ، پول، فرهنگ و شبکه های فرهنگی- مثل اینترنت و مانند آن- مطرح است، همه دانسته و نادانسته در خدمت این مجموعه ی طبقاتی است. البته تحلیل جامعه شناختی این ها خیلی دقیق، ریز و مفصل است. جمهوری اسلامی همان گروه مقاوم است. خیلی ها فرصت طلبی کردند؛ خیلی ها خیانت کردند و از پیش با دشمن ساختند- نظامها را می گوییم؛ فعلًا به ملتها کاری نداریم- خیلی ها خودشان را کنار کشیدند و به بستر عافیت رفتند، به خیال اینکه زندگی را بگذرانند؛ خیلی ها فریب خوردند و شعارها و حرفها و تبلیغات را پذیرفتند. یک گروه هم ایستاده و می داند این سیطره به زیان اوست؛ می داند این سیطره، او و منطقه را مصیبت زده و بدبخت خواهد کرد؛ می داند اگر این سیطره کامل شود، صد سال- شاید هم بیشتر- مجموعه ی بشری عظیمی که در این منطقه زندگی می کند، از کاروان علم و تمدن و معرفت و خوشبختی دور خواهد ماند؛ می داند که این سرآغاز و دهلیز یک استعمارِ تعریف نشده است.

بیانات در دیدار رئیس و مدیران سازمان صدا و سیما ۱۱/ ۰۹/ ۱۳۸۳

سازمان تجارت جهانی وسیله حل کردن نظام اسلامی در نظام بین المللی مادی

نظام جمهوری اسلامی در قالب این سرفصل ها به سمت توسعه پیش می رود. این پیشرفت ها طبعاً برای طراحان و سیاست گذاران و راهبردسازانِ سیاست های بین المللی و جهانی و استعماری تا حدودی امیدزاست. آن ها فکر می کنند که نظام جمهوری اسلامی هم بالاخره در همان خط توسعه ی متعارف و معمولِ مطرح و طراحی شده ی از سوی خود آن ها وارد شده. مثلًا وقتی مسأله ی تجارت  جهانی و ورود به بازارهای جهانی مطرح می شود، این امید در آن ها به وجود می آید که شاید بناست نظام اسلامی هم بتدریج در نظام بین المللی مادی حل شود؛ که اگر چنین اتفاقی بیفتد، همه ی محاسباتش در اختیار آن هاست. فرض بفرمایید اگر کشوری وارد سازمان تجارت جهانی شد، دست غالب و قوی در سازمان تجارت جهانی مال آن هاست؛ سیاست گذاری مال آن هاست، انتفاع بیشتر متعلق به آن هاست؛ حالا گیرم سودی هم گیر فلان کشور یا دولت بیاید؛ اما آن ها هستند که محاسبه می کنند. در زمینه ی سیاست های گوناگون جهانی هم همین طور است؛ گویا بتدریج این امید در آن ها به وجود آمده بود. البته بعضی از اظهارات داخلی هم این امید را در آن ها تقویت می کرد؛ چه در زمینه های فرهنگی، چه در زمینه های سیاسی، چه در زمینه های اقتصادی. اینکه نظام اسلامی به عنوان یک معترض، و به قول خود حضرات، به عنوان اپوزیسیون نظام جهانی، در نقطه یی از دنیا- که خیلی هم حساس است- ظاهر شده بود، در واقع این را کم رنگ می کرد.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری  ۲۷/ ۱۲/ ۱۳۸۳

ضرورت بازاریابی جهانی  برای رونق اقتصادی کشور

 بازاریابی جهانی ، یکی از مهم ترین وظایف برای رونق اقتصادی کشور است- که جزوِ کارهایی است که ما نکرده ایم و جزوِ کم کاریهای ماست- و اطلاع رسانی کامل از فعالیتها و برنامه ها؛ ما بایستی این ها را در نظر داشته باشیم

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی  ۲۹/ ۰۳/ ۱۳۸۵

ضرورت استقلال در الگوی توسعه

یکی از الزامات ما این است: هر الگوی پیشرفتی بایستی تضمین کننده ی استقلال کشور باشد؛ این باید بعنوان یک شاخص به حساب بیاید. هر الگوئی از الگوهای طراحی شونده ی برای پیشرفت که کشور را وابسته کند، ذلیل کند و دنباله رو کشورهای مقتدر و دارای قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی بکند، مردود است. یعنی استقلال، یکی از الزامات حتمی مدل پیشرفت در دهه ی پیشرفت و توسعه است. پیشرفت ظاهری- با وابسته شدن در سیاست و اقتصاد و غیره- پیشرفت محسوب نمی شود. امروز هستند کشورهائی- بخصوص در آسیا- که از لحاظ فناوری، از لحاظ دانش، از لحاظ مصنوعات، پیشرفتهای ظاهری دارند؛ خیلی از جاهای دنیا را هم تصرف کرده اند؛ اما وابسته اند، وابسته اند. ملت و به تبع آن ها دولت، از خودشان هیچ نقشی ندارند: نه در سیاستهای جهانی، نه در سیاستهای اقتصادی عالم و نه در طراحی های مهمی که در عرصه ی بین المللی مورد توجه است. دنباله روند؛ غالباً هم دنباله رو آمریکا. این پیشرفت نیست و ارزشی ندارد.

نفی جهانی شدن به معنای تبدیل شدن به یک پیچ و مهره ای در ماشین سرمایه داری غرب

یک نکته ای را در اینجا من عرض بکنم و آن مسئله ی جهانی شدن است. جهانی شدن، اسم خیلی قشنگی است و هر کشوری فکر می کند بازارهای جهانی به رویش باز می شود. اما جهانی شدن به معنای تبدیل شدن به یک پیچ و مهره ای در ماشین سرمایه داری غرب، نباید مورد قبول هیچ ملت مستقلی باشد. اگر قرار است جهانی شدن به معنای درست کلمه تحقق پیدا بکند، باید  کشورها استقلال خودشان- استقلال اقتصادی و استقلال سیاسی- و قدرت تصمیم گیری خودشان را حفظ کنند؛ و الّا جهانی  شدنی که ده ها سال پیش از طریق بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت  جهانی و امثال این ها- که همه ابزارهای آمریکائی و استکباری بودند- به وجود آمده، ارزشی ندارد. بنابراین، یک اصل مهم، مسئله ی استقلال است؛ که اگر این نباشد پیشرفت نیست، سرابِ پیشرفت است.

​بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار استادان و دانشجویان کردستان  ۲۷/ ۰۲/ ۱۳۸۸

شکست ملت‌ها در نتیجه عمل به نسخه‌های بانک جهانی

شما نگاه کنید به کشورهایی که به اصطلاح به آن ها کشورهای در حال توسعه، یا عقب افتاده، یا کشورهای جهان سوم می گویند. کدامیک از آن ها توانستند از ناحیه ی دخالت امریکا، دخالت بانک  جهانی ، دخالت مراکز و اقطاب سیاسی عالم، طرْفی ببندند و کاری بکنند و سعادتی برای خودشان درست کنند؟! ملت مستقل و آزاد، آن ملتی است که بتواند روی پای خود بایستد، با امکانات خود کار کند، با اراده ی خود حرکت کند، با وحدت و با جهت گیری صحیح، با آنچه که به صلاح او، برای او و تأمین کننده ی آینده ی اوست، حرکت کند؛ این ملت به جایی خواهد رسید.

بیانات در دیدار جمع کثیری از مردم آمل ۲۱/ ۰۳/ ۱۳۷۷

ورود سرمایه خارجی منوط به در نظر گرفتن منافع ملت و هویت ملی

نفی نسخه‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول

امیدواریم دولتی که بر سر کار خواهد آمد، با همکاری مجلس، به اقتصاد سالم کشور، اهمیت حقیقی دهد. این ها به نشستن و بررسی علمی کردن و راهکارها را پیدا کردن احتیاج دارد. با گفتن نمی شود؛ باید اقدام و پیگیری کند و موانع تولید بهینه و تکمیل چرخه ی صنعتی و موانع صادرات و سرمایه گذاریهای داخلی کشور را بشناسد و آن ها را برطرف کند. اگر امکان جذب سرمایه های خارجی در کشور فراهم می شود، به معنای حقیقی کلمه منافع ملت و هویّت ملی را در نظر بگیرد و مصالح کشور را قربانی نکند. این طور نباشد که یک جهت را مورد توجه قرار دهیم و جهات دیگر را فراموش کنیم. جذب سرمایه های خارجی باید به شکلی باشد که اقتصاد کشور از آن سود ببرد، نه زیان. ما بعضی از رشدها و شکوفاییهای بادکنکی را در برخی از کشورهای شرق آسیا دیدیم. نخست وزیر مالزی در تهران به من گفت که ما در مدّت چند روز، از یک کشور ثروتمند به یک کشور فقیر تبدیل شدیم! این خوب است؟! یعنی سرنوشت اقتصاد کشور در دست یک تاجر فرنگی باشد که اگر اراده کرد، بتواند کشوری را با میلیاردها دلار گردش سرمایه ای، در ظرف چند روز به خاک سیاه بنشاند و فلج کند! او وقتی این مطلب را به من می گفت، چهره اش پُر از غم و افسردگی بود. ما این رشدهای بادکنکی را پیشرفت اقتصادی نمی دانیم. کشور به سرمایه های انسانی و طبیعی و هویّت ذاتی  متّکی است و مستوجب رشد و شکوفایی واقعی اقتصادی است؛ اما نه آن گونه که بانک  جهانی  و صندوق بین المللی پول برای ما نسخه بنویسند و ما هم طبق همان نسخه، اقتصاد خودمان را تدوین کنیم؛ نه. ما برنامه و سیاست داریم و- همان طور که گفتم- ما می توانیم. اگر کسی بگوید ما جز با تسلیم در مقابل این برنامه ها، نمی توانیم حرکت اقتصادی کنیم، قضاوت خوش بینانه در مورد او این است که بگوییم کشور و ملت و سرمایه های داخلی را نشناخته است؛ البته قضاوتهای بدبینانه هم می شود کرد. مسئولان کشور و شما برادران و خواهرانی که در بخشهای مختلف مشغول  هستید، با امید و توکّل به پروردگار، با اعتماد به مبانی فکری و عملی اسلامی و با همّت والا و عالی، تلاش خود را شروع کنید و إن شاء اللّه به فضل الهی این کشور شاهد رشد و شکوفایی در همه ی عرصه ها خواهد بود؛ مشروط بر اینکه مسئولان وظایف خود را انجام دهند.

بیانات در دیدار گروه کثیری از اصناف ۱۰/ ۰۴/ ۱۳۸۰

ضرورت عدم تقلید از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در توسعه

ما دنبال چه نوع توسعه ای هستیم؟ این نکته ی اساسی، در بحثهای اقتصادی و غیر اقتصادی جاری است. کسانی دنبال این هستند که حرفی را پرتاب کنند و ذهن مردم را از مسائل اصلی دور نگه دارند: مدل چینی، مدل ژاپنی، مدل فلان. مدل توسعه در جمهوری اسلامی، به اقتضای شرایط فرهنگی، تاریخی، مواریث و اعتقادات و ایمان این  مردم، یک مدل کاملًا بومی و مختص به خود ملت ایران است؛ از هیچ جا نباید تقلید کرد؛ نه از بانک  جهانی ، نه از صندوق بین المللی پول، نه از فلان کشور چپ، نه از فلان کشور راست؛ هرجا اقتضایی دارد. فرق است بین استفاده کردن از تجربیات دیگران، با پیروی از مدلهای تحمیلی و القایی و غالباً هم منسوخ. بنده می بینم گاهی بعضی از شیوه هایی که در زمینه های اقتصادی و فرهنگی و غیره پیشنهاد می شود، از دیگران گرفته شده- فلان متفکر فرنگی این طوری گفته، فلان متفکر کجایی این طوری گفته- مثل اینکه به آیات قرآن استناد می شود! خیلی از شیوه ها منسوخ است؛ سی سال پیش، چهل سال پیش، پنجاه سال پیش تجربه شده، بعد یک روش بهتر آورده اند؛ ولی ما الآن می خواهیم از روش منسوخ آن ها در آموزش و پرورش، در مسائل علمی، در کارهای دانشگاهی، در کارهای اقتصادی و در برنامه ریزی و بودجه بندی استفاده کنیم؛ نه، این درست نیست. از تجربه ها و دانشها باید استفاده کرد، اما الگو و شیوه و مدل را باید کاملًا بومی و خودی انتخاب کرد.

بیانات در دیدار نمایندگان هفتمین دوره ی مجلس شورای اسلامی  ۲۷/ ۰۳/ ۱۳۸۳

ضرورت سر و سامان دادن به اقتصاد برای طعمه دیگران نشدن در حرکت اقتصادی جهانی

اساس این بانک  توسعه ی اسلامی بر پایه ی مبانی شریعت و احکام اسلامی است؛ یعنی شما خواسته اید الگوی تازه ای به دنیا ارائه دهید؛ این کار خوبی است که انجام شده. اگر شما در این کار موفق شوید، این موفقیتِ الگوی اسلامی خواهد بود. وقتی شما می توانید بر پایه ی الگوی مالی اسلام، کار عظیمی را که چنین گستره ی بزرگی دارد به پیش ببرید، این خود نوعی ترویج اسلام و عزت بخشیدن به آن است؛ لذا ما از پیشرفت این مرکز مالی و صندوق بین الملل اسلامی حمایت می کنیم و آن را برای دنیای اسلام و برای اسلام مفید می دانیم. آنچه مهم است این است که اگر دنیای اسلام با ظرفیتهای فراوانی که دارد، سر و سامانی به اقتصاد خود ندهد، در این حرکت اقتصادی جهانی ، بلاشک طعمه ی دیگران خواهد شد.

بیانات در دیدار با اقتصاددانان شرکت کننده در اجلاس بانک توسعه ی اسلامی  ۲۵/ ۰۶/ ۱۳۸۳

نفی تقلید از نظرات اقتصادی غربی، بانک  جهانی  و مجامع پولی و مالی جهانی

مواظب باشید دچار آن بت پرستی نشوید؛ آن کسی که در فلسفه، اقتصاد، علوم ارتباطات و سیاست، همان حرفی که از دهن یک متفکر غربی درآمده، آن را حجت می داند؛ حالا گاهی اوقات آن حرف هم در خود غرب نسخ شده! از این نمونه ها ما زیاد هم داریم. یک مطلبی را چهل، پنجاه سال پیش، یک فیلسوف اجتماعی یا سیاسی در غرب گفته و بعد آمدند ده تا نقد بر آن نوشته اند؛ این آقا تازه به حرف آن پنجاه سال قبل دست یافته و به عنوان حرف نو، به داخل کشور می آورد و با بَه بَه و چَه چَه آن را به خوردِ دانشجو و شاگرد و محیط خودش می دهد؛ از این قبیل هم داریم. چقدر براساس همین نظرات اقتصادی غربی، بانک  جهانی  و مجامع پولی و مالی جهانی به ملت ها و دولت ها برنامه ها دادند و چقدر از طرف خود غربی ها علیه آن ها موارد نقض نوشته شده! بازهم کسانی را داریم که همان توصیه ها را می آیند عیناً تکرار می کنند و عیناً همان نسخه ها را می نویسند. این غلط است. تحقیق علمی به معنای فقط فراگیری و تقلید نیست؛ تحقیق، ضد تقلید است. این کار، کار شماست.

بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (علیه السّلام)۲۹/ ۱۰/ ۱۳۸۴

نفی وابستگی اقتصادی و عمل به سخه های اقتصادی بانک  جهانی  و صندوق بین المللی پول

بانک  جهانی  و صندوق بین المللی  یکی از بخشها و قطعه های این پازل نظام سلطه

ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مالزی- که بسیار هم آدم پُرکار و دقیق و جدی و پایبندی بود- به تهران آمد، به دیدن من هم آمد؛ همان اوقات بود که تحولات گوناگونی در آسیای شرقی اتفاق افتاده بود؛ در مالزی، اندونزی و تایلند، و زلزله ی اقتصادی به وجود آمده بود. همین سرمایه دار صهیونیستی و بعد سرمایه دارهای دیگر، با بازیهای بانکی و پولی توانستند چند تا کشور را به برشکستگی بکشانند. در آن وقت ماهاتیر محمد به من گفت: من فقط همین قدر به شما بگویم که ما یک شبه گدا شدیم! البته وقتی کشوری وابستگی اقتصادی پیدا کرد و خواست نسخه های اقتصادی بانک  جهانی  و صندوق بین المللی پول را عمل بکند، همین طور هم خواهد شد. خود این بانک  جهانی  و صندوق بین المللی هم یکی از بخشها و قطعه های این پازل بزرگند. این خیلی خطرناک است که سر رشته ی تحولات جهانی دست باندهای قدرت بین المللی باشد؛ که امروز هست. این ها صهیونیستها و سرمایه دارهایند و عمدتاً هم در امریکا و در اروپایند.

دیدار با دانشجویان ۱۸/ ۰۸/ ۱۳۸۵

نفی تطبیق فرمولهای بانک  جهانی  یا صندوق بین المللی پول با مسائل کشور

مجموعه ی دانشگاهی کشور ما، مجموعه ی نخبگان کشور ما- هم حوزه و دانشگاه- یکی از بزرگترین کارهاشان باید این باشد که نقشه ی جامع پیشرفت کشور را بر اساس مبانی اسلام تنظیم کنند؛ دل به الگوی غربی و مدلسازی های غربی نسپرند. او نمی تواند کشور را نجات بدهد؛ او نمی تواند پیشرفت کشور ما را تنظیم کند. کسانی که در مراکز برنامه ریزی یا در مراکز علمی و تحقیقی هستند و راجع به اقتصاد، راجع به سیاست، راجع به سیاست بین المللی و راجع به مسائل حیاتی دیگر کشور کار و فکر می کنند، دنبال این نباشند که فرمولهای غربی را؛ فرمولهای اقتصادی غرب، فرمولهای بانک  جهانی  یا صندوق بین المللی پول را با مسائل کشور تطبیق کنند؛ نه، آن نظریه ها، نظریه های مفید برای ما نیست. البته از عِلمشان استفاده می کنیم؛ ما تعصب نداریم. هرجا پیشرفت علمی، تجربه ی علمی باشد، استفاده می کنیم. از مصالح استفاده می کنیم؛ اما نقشه را برطبق فکر خودمان، برطبق نیاز خودمان بایستی بریزیم.

امروز استقلال ملت ما یک نمونه ی مثل زدنی در همه ی دنیا شده است. ما بایستی این استقلال را در همه چیز از خودمان نشان بدهیم. استقلال یعنی در مقابل حرکت قدرتمندان عالم، حالت انفعال به خود نگیریم. آنچه که منفعت ماست، آنچه که مصلحت ماست، آنچه که با هدفهای ما و آرمان های ما منطبق است، آن را دنبال کنیم؛ زیر فشار تبلیغات دشمن و کار سیاسی دشمن قرار نگیریم. و ملت ما نشان داده که این قدرت را دارد که در مقابل فشارها مقاومت کند.

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد ۲۵/ ۰۲/ ۱۳۸۶

اقتصاد کشور باید بر اساس برنامه ها و سیاست هایی که در داخل کشور تنظیم و ترسیم شده شکوفا گردد نه با تسلیم ئر برابر توصیه های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول!
دیدار رهبر انقلاب با مسئولان وزارت بازرگانی و صنایع در ۱۰/۴/۱۳۸۰

اگر امکان جذب سرمایه های خارجی در کشور فراهم می شود، به معنای حقیقی کلمه منافع ملت و هویت ملی را در نظر بگیرد و مصالح کشور را قربانی نکند. این طور نباشد که یک جهت را مورد توجه قرار دهیم ئ جهات دیگر را فراموش کنیم. جذب سرمایه های خارجی باید به شکلی باشد که اقتصاد کشور سود ببرد نه زیان
دیدار رهبر انقلاب با مسئولان وزارت بازرگانی و صنایع در ۱۰/۴/۱۳۸۰

همین مطلب در عیار آنلاین (۱و۲)

این نوشته در خلاصه ها ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 Responses to الزامات پیوستن به اقتصاد جهانی از نگاه رهبر انقلاب

 1. عاااااااااااااالیه…بوس واسه همتون

 2. محمد می‌گوید:

  سلام آقا صادق
  محمدزاده هستم
  خواستم بگم اگه ویژه نامه همه مسولیم رو دیدید و به نظرتون مناسب و مفید اومد، ( میدونم مطالبش شاید تکراری باشه، اما اینکه این مطالب به شکل خلاصه و یکجا جمع شدند به نظرم میتونه برای بقیه قابل استفاده باشه. )
  امکانش هست برای معرفیش اقدام کنید. البته تا زمانیکه هنوز مساله داغه.
  مثلا به مفتاح بگید فایل رو تو تریبون قرار بده. یا سایت راز۵۷ یا سایت تصریح یا سایت عدالتخواه .
  خلاصه هر طوری که امکانش باشه.
  لطفا نظر رو حذف کنید و پاسخ رو به ایمیلم بفرستید.
  با تشکر.

 3. محمد می‌گوید:

  با سلام
  لینک ویژه نامه ” همه مسولیم ” ویژه شهید علی خلیلی و امر به معروف و نهی از منکر، در سایت مبارز کلیپ.
  لطفا مطالعه و تا حد امکان در معرفی و توزیع آن اقدام فرمایید.
  یا علی. التماس دعا.

  http://www.mobarezclip.com/?p=4918&cpage=1#comment-6824

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *