برخی الزامات عدم سیاست زدگی دانشگاه

جنبش دانشجوییمهم‌ترین راهکار این است که تشکل های دانشجویی به مسائل اصلی انقلاب و حکومت اسلامی بپردازند. الان خیلی وقت ها  تشکل‌های دانشجویی مطالبات سیاسی دارند کار سیاسی دارند ولی از سطح موضع‌گیری و دعواهای سیاسی  فراتر نمی‌روند. راهکار اصلی و اساسی این است که به سراغ  حوزه‌های  مختلفی بروند که مشخصا به پیشرفت کشور و تحقق اهداف دهه عدالت و پیشرفت کمک می کند

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از لازمه های جامعه علمی پویا که در سند چشم انداز نیز به آن اشاره شده است اسلامی کردن علوم انسانی است که برای محقق شدن آن می توان نقش ویژه ای برای دانشجویان،اساتید و تشکل ها متصور شد.
محمد صادق شهبازی، کارشناس مسائل سیاسی در این باره به گزارشگر کیهان می گوید: دانشگاه ها باید در مسائل سیاسی روز نقش فعالی ایفا کنند اما پرداختن دانشگاه ها به مسائل انقلاب، جامعه اسلامی و تلاش برای تولید علم بومی و دینی هم در همین ضلع جای می گیرد؛ طرح مسائل انقلاب به صورت بومی و در لایه بعدی هدایت و فعال سازی تشکل های دانشجویی و اساتید و حتی رسانه ها برای پیگیری این مسائل اهمیت قابل توجهی دارد و از جانب دیگر باید تلاش شود با ادبیات استقلالی و مشخصا در علوم انسانی با بهره‌گیری از دستاورد های بشری و مبانی دینی قدم های موثری برداشته شود.

  محمدصادق شهبازی کارشناس مسایل سیاسی درباره راهکار کاهش سیاست زدگی و آلودگی سیاسی فضای دانشگاه ها معتقد است: مهم‌ترین راهکار این است که تشکل های دانشجویی به مسائل اصلی انقلاب و حکومت اسلامی بپردازند. الان خیلی وقت ها  تشکل‌های دانشجویی مطالبات سیاسی دارند کار سیاسی دارند ولی از سطح موضع‌گیری و دعواهای سیاسی  فراتر نمی‌روند. راهکار اصلی و اساسی این است که به سراغ  حوزه‌های  مختلفی بروند که مشخصا به پیشرفت کشور و تحقق اهداف دهه عدالت و پیشرفت کمک می کند؛ مثلا در این لحظه که اقتصاد مقاومتی و استحکام  ساخت درونی نظام در ابعاد مختلف ضرورت دارد تشکل های دانشجویی، وزارت علوم، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها و مجموعه های دیگر باید از فعالیت هایی که به این اهداف کمک می کند استقبال کنند و باید فضایی ایجاد شود که فعالیت های درست دانشجویی ضریب پیدا کند و فضا برای سیاست زده‌ها، آشوب ها و اغتشاش ها در دانشگاه بسته شود و فضا از عناصری که در فتنه نقش داشتند گرفته شود.

شهبازی با اشاره به نگرانی جدی که در مسیر فعالیت‌های دانشجوی وجود دارد تصریح می کند: ممکن است در دوره جدید مثل دهه هفتاد هزینه هایی برای فعالیت‌های دانشجویی مستقل و انقلابی ایجاد شود که وزارت علوم باید هم خودش از این حرکت جلوگیری کند وهم مجموعه های امنیتی فضا را برای  مجموعه های دانشجویی درون گفتمان و جریان انقلاب و اسلام نبندند؛ متاسفانه محافظه کاری هایی در رابطه با کرسی ها هم در این دولت و هم در دولت گذشته وجود داشته است که عدم ارائه مجوز به برنامه های دانشجویی و هزینه ایجاد کردن برای کرسی های آزاد اندیشی اقدامی است که باید مسئولان دانشگاه ها و مجموعه های امنیتی نسبت به آن با سعه صدر بیشتری برخورد کنند.
طبیعی است که در فضای آزاد اندیشی و نقد در کشور همه منتفع می شوند و کشور به سمت پیشرفت با جدیت حرکت می کند اما به اعتقاد شهبازی رویکردهای انقباضی مسئولان دانشگاه ها و وزارت علوم  می تواند مسیر پیشرفت کشور را با آسیب جدی مواجه کند برای این که کرسی های آزاد اندیشی مهم‌ترین مسیر پرداختن به مسائل مربوط به پیشرفت و اقتصاد مقاومتی و تحقق تولید علم از این مسیر است.

همین مطلب در کیهان

این نوشته در در رسانه ها ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 پاسخ به برخی الزامات عدم سیاست زدگی دانشگاه

 1. مقیم می‌گوید:

  آها یچیزه دیگه!
  مجری دیشب هم که خیلی …میتونستن بهتر باشن!هرچند که بهرحال خداخیرشون بده!
  اما خیلی فاز میداد اگه اختتامیه مجری آقا وحید یامین پور میشد…خدایی دلمون واسه اجراشون تنگیده!بالاخره عمارهم که قراره به انقلابیون فاز بده…البته مجری گری آقا صادق باطنی هم عالیه!

 2. مقیم می‌گوید:

  السلام علیکم یا آقا صادق!
  اول عرض تبریک به جهت مسئولیت خطیری که در افتتاحیه و اختتامیه های جشنواره عمار ایفا میکنید و اون هم مسئولیت راه اندازی جریان کف زنی در مراسمات!
  ما یه سری صحبت درباره جشنواره عمار داشتیم که ترجیح دادیم اینجا به سمع و نظر شما برسونیم تا شما هم اگر دستتون به جایی رسید یه کاری بکنید…
  یجورایی یه نقده!
  اونم اینکه چرا اکثر آثاری که به جشنواره میرسه و اکران میشه اگر کسی بعدش بخواد، دیگه نمیتونه پیدا کنه!کلا وضعیت توزیع آثار به نظر میرسه خیلی ضعیفه!مثلا بجز آثار سفیرو…چند مرکز معروف،از تمام جشنواره عمارپارسال من فقط ۴ تا DvDدیدم که اونم خیلی از محصولاتی که من میخواستم نبود….ینی منی که خودمم وسط جشنواره اومدم نمیدونم چجوری باید این اثرها رو گیر بیارم ! و تازه اون مجموعه ای هم که برای اکران کننده ها فرستاده میشه به نسبت خیلی اثرهای کمی هستند!

  حالا یا ما اطلاعاتمون کمه یا واقعا توزیع و…ضعیفه!
  ممنون میشیم راهنمایی کنید.
  أجرکم عندالله

 3. دانشجو می‌گوید:

  با سلام
  جک استراو داره میاد ایران ولی هیچ کی صداش بلند نمیشه
  دانشجوها مشغول امتحاناتن ، همه اروم. انگار نه انگار.
  فقط کاری که میکنیم بلدیم سالگرد ۱۶ آذر و ۹دی و…بگیریم .
  نظر شما چیه؟ چرا واقعا همه ساکتند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *